ASANSÖRLER KONTROL ALTINA ALINIYOR

ASANSÖRLER KONTROL ALTINA ALINIYOR

Milas Belediyesi ve Makine Mühendisleri Odası Milas Temsilciliği tarafından yürütülen çalışmalar sonunda imzalanan protokol gereği ilçe genelindeki tüm asansörler yılda bir kez olmak üzere denetlenecek ve uygun olmayanlar kullanım dışına bırakılacak.

Milas Belediyesi tarafından uzun süreden bu yana yapılan çalışmalar kapsamında ilçe genelinde bulunan 217 adet asansör yılda bir kez olmak üzere kontrole tabi tutulacak. Yapılan çalışma kapsamında ilgili kontrolleri yapabilecek olan firma veya kuruluşlarla irtibata geçen Milas Belediyesi açtığı ihaleyle kontrolleri yapacak olan kuruluşu belirledi.

Açılan ihalede en düşük teklifi veren Milas Makine Mühendisleri Milas Temsilciliği 100 TL ile ilçe genelinde faaliyette olan, gayri faal ve faaliyete geçmeye hazırlanan tüm asansörleri denetlenecek ve insanların canlarını tehlikeye atıp atmayacağı konusunda rapor hazırlayacak.

Konuyla ilgili Milas Belediyesi Meclis Toplantı salonunda düzenlenen törenle Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Milas Makine Mühendisleri Odası Milas Temsilciliği arasında ilgili sözleşme imzalandı. Burada bir konuşma yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, özellikle inşaat sektöründeki gelişmeler ve yeni teknolojilerin devreye girmesi, mühendislik alanındaki yeni anlayışlar ve yapıların dizaynı da yeni bazı uygulamaların ortaya çıkmasına neden olduğunu belirterek, daha çok merkezi ısıtmalı, daha çok asansörlü teknolojik imkanların daha fazla kullanıldığı, insan ihtiyaçlarına daha çok cevap veren mühendislik ve mimari açısından daha çok uygun dizayn edilmiş yeni yapı tipleriyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Başkan Tokat, açıklamasında şunları kaydetti:

“ Bu durum tabiî ki yapılarda kullanılan yeni teknolojilerin insanların can güvenliği açısından denetimini zorunlu kılıyor. Asansörlerde bunlardan birincisi diyebiliriz. İlçemizdeki asansörlü bina sayıları gittikçe artmakta. Ancak düzenli denetim ve kontrol olmadığı için bunların amacına uygun olarak çalışıp çalışmadığı, bilimin ve yasanın getirdiği teçhizat ve dizayna sahip olup olmadığı gibi konularda birçok belirsizlikler yaşanıyordu. Tabi ki insanımızı düşünürken tabiî ki can güvenliği ve apartmanlarda kurulmuş olan teknolojik aygıtların kuruluş ve hizmet amaçlarına uygun olarak hizmet verip vermediği noktalarında bazı belirsizlikler bulunuyordu. Bizde bunları aşmak için uzun zamandan bu yana ekibimizle çalışma içindeyiz. 208 yılında yürürlüğe giren bir yönetmelik var. Bu yönetmelik 2012 yılından itibaren asansörlerin kontrolleriyle ilgili bazı kurlalar koymuştur. 

Belediyelerin akredite olan şirket yada kuruluşlarla ihale yöntemiyle binalardaki mevcut asansörlerin kontrollerini yapmasıyla ilgili bir protokol yapması yada belediyelerin bizzat çalışmanın içine girmesi zorunluluk haline getirilmiştir. Biz akredite olan kuruluşları araştırdık ve gerekli teklifleri aldık. En uygun teklifi veren Makine Mühendisleri odamızla anlaştık. Bir yıl süreyle oda yetkilileri ilçe genelindeki asansörlerin kontrollerini yapacaklar. Bu amaçla kendileriyle sözleşme imzalıyoruz. Bu sözleşme gereğince Milas Makine Mühendisleri odası asansörlerin kontrollerini yaparken, bizde onların kontrollerini yapacağız. Bu amaçla bir sözleşme imzalamamız gerekiyor. Ben bu süreçte bilgilerini ve deneyimlerini bizlerle paylaştıkları için oda yetkililerine teşekkür ediyorum. İlçemizde 217 asansör var ve faaliyette. 33 tane asansörde gayri faal veya yeni yapılıyor. Bu rakamlar azımsanacak bir rakam değil ve mutlaka bunların kontrol altına alınması gerekli. Yapılacak olan çalışmada Makine Mühendisleri asansör başına 100 TL ücret alacak.”
Başkan Tokat’ın konuşmasının ardından kısa bir açılama yapan Makine Mühendisleri Odası Milas Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Onur Onay şunları söyledi:

“Geçmiş yıllarda asansör bir lükstü ancak günümüze bir ihtiyaç haline geldi. Bizlerde ilçemizdeki denetlenmeyen asansörleri yıllık olarak bakıma alacağız. Çalışmalarımızda gerekli olan şartları taşımayan asansörler var ise onları kullanım dışı bırakacağız.”

Yapılan konuşmaların ardından Makine Mühendisleri Odası ve Milas Belediyesi yetkilileri arasında ilgili konudaki sözleşme imzalanarak yürürlüğe girdi Buna göre ilçe genelindeki tüm asansörler 1 yıl boyunca oda yetkilileri tarafından denetlenecek. 

Bülten'e Abone Olun

Radyo Gozlem haber bültenine abone olun, yeni haberleri anında ilk siz okuyun.