FIRINCILAR VE EKMEK SATANLAR HAYDİ HİJYEN EĞİTİMİNE

FIRINCILAR VE EKMEK SATANLAR HAYDİ HİJYEN EĞİTİMİNE

“Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği”ne göre gıda maddesi üretenlere gıda hijyeni eğitimi zorunlu hale getirilirken Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TOBB arasında yapılan protokol gereğince birlik üyesi odalar da ekmek üretiminde, dağıtımında ve satışında çalışanlarla fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerindeki ekmek satışı yapanların gıda hijyeni eğitimine alınacağı bildirildi.
TOBB tarafından birlik üyesi odalara gönderilen yazıya göre ekmeğin üretimi ve satışı sürecinde çalışanlara şu konularda eğitim verilecek:

Hijyen ve sanitasyonla ilgili genel tanımlar. Gıdalardaki zararlı maddeler, bulaşma ve bozulmalar. Personel, işyeri ve ekipman hijyeni. Temizlik ve dezenfeksiyon. Fırınlarda hijyen ve sanitasyon. Fırınlarda HACCP ve iyi hijyen uygulamaları. Gıda infeksiyonu ve zehirlenmeleri. Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği mevzuatı. El yıkama, maske ve bone kullanımı, temizlik ve dezenfeksiyon maddelerinin kullanımı.

 Verilecek eğitim sonucunda eğitime katılanlar için bir sınav düzenlenecek ve gerek eğitim, gerek sınav ile ilgili her türlü gereksinmeler TOBB üyesi odalar tarafından karşılanacak. Ayrıca odalar, hijyen eğitimlerine ilişkin istatistiki verileri belirlenen formata uygun bir şekilde düzenli olarak her ayın ilk haftası Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne gönderecekler.

Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nin ekine ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TOBB arasında yapılan protokol gereğince MİTSO da ilçemizdeki fırınlarda, ekmek taşımasında ve ekmek satışında çalışanlarla fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerinde çalışanların eğitimi için İlçe Tarım Müdürlüğü ile işbirliği yaparak eğitim çalışması başlatacak. Bununla ilgili olarak bir açıklama yapan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Enver Tuna “Gerek Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği ve ilgili eki, gerekse Bakanlıkla TOBB arasında yapılan protokol gereğince biz de ilçemizdeki fırıncılara, ekmek taşıyanlara, satışını yapanlara, fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerinde çalışanlara gıda hijyeni konusunda bir eğitim çalışması başlatacağız. Gıda hijyeni ve bunun doğal sonucu olarak insan sağlığı son derece önem verdiğimiz ve önem vermemiz gereken bir konudur. Bu nedenle artık çağın gerektirdiği sağlık ve hijyen konusuna çok dikkat etmemiz gerekiyor. MİTSO olarak biz de bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Göstereceğimiz her çaba, hijyen kurallarına uygun olara üretilmiş ekmek başta olmak üzere tüm gıda maddelerinin en sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaştırılmasını sağlamak olacaktır” dedi. 

Bülten'e Abone Olun

Radyo Gozlem haber bültenine abone olun, yeni haberleri anında ilk siz okuyun.